ul. Staszica 16, 62-500 Konin, (63) 243 90 52
Polish English French German Russian

Sekcja Schorzeń Jelitowych Oddziału Laboratoryjnego Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Koninie informuje, że:

  • próbki do badań będą przyjmowane do 19 grudnia 2019 r.

  • przyjmowanie próbek rozpocznie się 7 stycznia 2020 r.

logo bez tla

Od dnia 14 grudnia 2019 r. w związku z nowymi przepisami unijnymi, zmianie ulegają zasady granicznej kontroli sanitarnej żywności, dla której określono wymagania dotyczące: zwiększonego poziomu kontroli urzędowych (dotychczasowe rozporządzenie nr 669/2009) lub nakładające specjalne warunki dotyczące przywozu do UE z niektórych państw trzecich (m. in. dotychczasowe rozporządzenie nr 884/2014, nr 2015/175, nr 2017/186, nr 2018/1660, nr 211/2013 oraz nadal obowiązujące rozporządzenie nr 2016/6 i decyzja nr 2011/884/EU).

Wobec powyższej żywności od dnia wejścia w życie nowych przepisów (14grudnia 2019 r.) organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz importerzy żywności obowiązkowo będą stosować system TRACES NEW TECHNOLOGI –TRACES-NT.

Importerzy będą zgłaszać towar do granicznej kontroli sanitarnej w wersji elektronicznej, poprzez wypełnienie i przesłanie w ww. systemie I części dokumentu CHED-D (Wspólny Zdrowotny Dokument Wejścia, który zastępuje dotychczas stosowany CED –Wspólnotowy Dokument Wejścia). Przesłanie przez importera dokumentu CHED-D wypełnionego w I części jest równoznaczne ze zgłoszeniem przesyłki do kontroli granicznej.

Aby wypełnić dokument CHED-D należy przed dniem 14 grudnia 2019 r. założyć kontrow systemie TRACES-NT. Konto zakłada się jednorazowo, bezpłatnie na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Kontrola graniczna nie odbędzie się jeżeli importer nie wypełni i nie prześle I części dokumentu CHED-D.

Dostęp do instrukcji dotyczącej wnioskowania o przyznanie funkcji w systemie TRACES-NT, zakładania konta w systemie EU Login oraz wskazówek wypełniania I części CHED-D, możliwy jest poprzez stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.plw zakładce „Działalność gospodarcza” i dalej „TRACES/TRACES-NT”, „Informacja dla importerów żywności” -link umożliwiający bezpośredni dostęp do informacji: https://gis.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/produkcja-i-obrot/traces/informacje-dla-importerow-zywnosci/.

Ważne jest również, aby na co najmniej 1 dzień roboczy przed przewidywanym przybyciem przesyłki, powiadomić BCP (graniczny punkt kontroli), dotychczas nazywanych DPE (wyznaczone miejsca wprowadzenia). Wykaz BCP zostanie opublikowany na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego i będzie na bieżąco aktualizowany.

W przypadku żywności innej niż objętej powyższymi przepisami nadal stosuje się przepisy krajowe – aktualnie nie musi być ona zgłaszana przez system TRACES-NT. Wszelkie wątpliwości można zgłaszać i konsultować z pracownikami Sekcji Higieny Żywności i Żywienia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wKoninie, ul. Noskowskiego 4.

logo bez tla

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, iż 9 grudnia 2019 r. rusza kampania edukacyjna „Oszczędź dziecku ospy”, która realizowana jest przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polskim Towarzystwem Higienicznym. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia oraz sposobów ochrony przed ospą wietrzną. Kampania zakłada dotarcie z informacją do żłobków i klubów dziecięcych poprzez przekazanie materiałów edukacyjno-informacyjnych o ospie wietrznej w postaci plakatów oraz w postaci ulotek informacyjnych dla rodziców.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia – każde dziecko w Polsce uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego ma prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej.
Więcej informacji na: https://www.ospawietrzna.pl


Plakat > Więcej...

Ulotka > Więcej...

zakaz palenia Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że w dniu 20 listopada 2019 r. odbyła się akcja informacyjno - edukacyjna na terenie Centrum Handlowego „Polo Market” w Koninie. Akcja ta realizowana była przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie. W trakcie akcji uczestników częstowano jabłkami, rozdawane były bezpłatne materiały edukacyjne, zachęcano do skorzystania z Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 19.00 pod numerem 801 108 108. Ponadto wykonywane były badania smokerlyzerem, urządzeniem mierzącym zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu a najmłodszym uczestnikom przekazywano balony. W akcji udział wzięło 100 osób.
Zdjęcia Tutaj...

szkolenie osiecza

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że w dniu 21 listopada 2019 r. Światowym Dniu Rzucania Palenia odbyło się szkolenie dla uczniów w Szkole Podstawowej w Osieczy. Tematem szkolenia była profilaktyka nikotynowa, szkodliwość palenia tytoniu dla zdrowia człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości papierosów elektronicznych. W trakcie szkolenia młodzież otrzymała bezpłatne materiały edukacyjne, ulotki, które mogli zabrać do domu, aby przekazać je palącym członkom rodziny.
W szkoleniu udział wzięło 14 uczniów.

Zdjęcia Tutaj...

banner internet

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że w dniach 22 - 29 listopada rozpoczynają się działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV.
„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

- Informacja prasowa > Tutaj...

- Informacja edukacyjna > Tutaj...

- banner-internet > Tutaj...

- godziny otwarcia PKD w ETT 22-29.11.2019r > Tutaj...

- PKD Poznań > Tutaj...

- PKD Leszno > Tutaj...

- PKD Piła > Tutaj...

Więcej...

Akcja KDK 13.11.19

13 listopada w Konińskim Domu Kultury odbył się Integracyjny Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością „Muzyczna Pocztówka” zorganizowany przez Fundację imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wraz z miastem Konin. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Koninie już po raz drugi wzięła udział w „Muzycznej Pocztówce” przygotowując stoisko edukacyjno- profilaktyczne, które miało na celu zachęcić do zdrowego stylu życia. Przy stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Koninie można było skorzystać z porady w zakresie zdrowego stylu życia, otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne: broszury oraz ulotki nikotynowe, a także można było skorzystać z badania przy użyciu Smokerlyzera.

Więcej...

Zdjęcia Tutaj...

Rzuc palenie1

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w tym roku przypada w dniu 21 listopada.
Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie
w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%) .

Wiecej...

logo bez tla

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, w związku z tym w dniu 22 października b.r. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Koninie zorganizowała akcję edukacyjno- profilaktyczną, która miała na celu zachęcić do badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia.
15 października obchodzony jako Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, ma przypominać kobietom m.in. o wpływie stylu życia na zdrowie piersi i roli wczesnego wykrywania nowotworu w procesie jego leczenia. Co roku ponad 17 tysięcy Polek dowiaduje się o nowotworze złośliwym piersi. Co 90 minut umiera 1 kobieta z powodu raka piersi. Wysoki stopień umieralności wynika ze zbyt późnego wykrywania nowotworu.

Więcej...

Zdjęcia Tutaj...

e papierosy 

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.


Więcej...

Mapa strony

Mapa zagrożeń